Östhammars kommuns förtroendevalda

Lokala Säkerhetsnämnden

Mandatperiod: 2019-01-01 - 2022-12-31

Nämnden för insyn och information i säkerhets- och strålskyddsarbetet vid de kärntekniska anläggningarna i Forsmark och lyder under Miljödepartementet. Ledamöterna i lokala säkerhetsnämnden utses av regeringen efter förslag från kommunfullmäktige.

Länkar:
Möten och handlingar

Kommande möten (4 st)

Här visas de kommande mötena för Lokala Säkerhetsnämnden.

TidpunktPlatsBeskrivning
2019-04-25
2019-06-13
2019-09-19
2019-12-05

Uppdrag (20 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Widén-Berggren Margareta S Ordförande 1
Norén Lennart S Ledamot 2
Sabur Mohammad V Ledamot 3
Alm Bertil C Ledamot 4
Wahlgren Gunnel C Ledamot 5
Wendel Ann C Ledamot 6
Owenius Lennart M Vice ordförande 7
Söderblom Anna-Lena M Ledamot 8
Helén Erik KD Ledamot 9
Halvarsson Richard SD Ledamot 10
Lennström Jonas S Ersättare 11
Persson Lisbeth S Ersättare 12
Muhonen Mika S Ersättare 13
Nilsson Maj-Britt C Ersättare 14
Vakant C Ersättare 15
Spangenberg Jacob C Ersättare 16
Nilsson Rune L Ersättare 17
Bäckström Anders M Ersättare 18
Olsson Pär-Olof M Ersättare 19
Lindgren Christer SD Ersättare 20