Östhammars kommuns förtroendevalda

Kommunstyrelsen

Mandatperiod: 2018-10-23 - 2022-10-31

Kommunstyrelsen är kommunens "regering". Kommunstyrelsen ansvarar för kommunens ekonomi och för att leda och samordna allt arbete inom kommunen samt att bereda ärenden som ska till kommunfullmäktige.

Länkar:
Möten och handlingar

Kommande möten (8 st)

Här visas de kommande mötena för Kommunstyrelsen.

TidpunktPlatsBeskrivning
2020-02-25 08:15 Kommunkontoret i Östhammar
2020-03-31 08:15 Kommunkontoret i Östhammar
2020-05-19 08:15 Kommunkontoret i Östhammar
2020-06-23 08:15 Kommunkontoret i Östhammar
2020-09-01 08:15 Kommunkontoret i Östhammar
2020-09-29 08:15 Kommunkontoret i Östhammar
2020-10-20 08:15 Kommunkontoret i Östhammar
2020-11-24 08:15 Kommunkontoret i Östhammar

Uppdrag (22 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Widén-Berggren Margareta S 1:e vice ordförande 1
Bendiksen Tomas S Ledamot 2
Lamell Roger S Ledamot 3
Norén Lisa S Ledamot 4
Spangenberg Jacob C Ordförande 5
Alm Bertil C Ledamot 6
Olsson Pär-Olof M 2:e vice ordförande 7
Owenius Lennart M Ledamot 8
Holmgren Lars O BOA Ledamot 9
Wahlsten Martin SD Ledamot 10
Lundin Ylva SD Ledamot 11
Lennström Jonas S Ersättare 12
Frisk Anna S Ersättare 13
Grehn Ann-Charlotte S Ersättare 14
Muhonen Mika S Ersättare 15
Abrahamsson Inger C Ersättare 16
Nilsson Josefine C Ersättare 17
Ekström Niklas M Ersättare 18
Bellander Irmeli L Ersättare 19
Hagman Lena KD Ersättare 20
Leufstadius Melinda SD Ersättare 21
Persson Bo SD Ersättare 22