Östhammars kommuns förtroendevalda

Bygg- och miljönämnd

Mandatperiod: 2023-01-01 - 2026-12-31

Bygg- och miljönämndens ansvarsområde är främst ärenden som rör Plan- och bygglagen, Miljöbalken och livsmedelslagstiftningen samt verksamhet enligt alkohollagsstiftningen.

Telefon:
0173-860 00

E-post:
byggochmiljo@osthammar.se

Länkar:
Samhällsbyggnadskontoret
Möten och handlingar

Kommande möten (5 st)

Här visas de kommande mötena för Bygg- och miljönämnd.

TidpunktPlatsBeskrivning
2024-10-30 Sammanträde. Läs mer.
2024-10-02 Sammanträde. Läs mer.
2024-12-11 Sammanträde. Läs mer.
2024-06-26 Sammanträde. Läs mer.
2024-08-28 Sammanträde. Läs mer.

Uppdragshistorik

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Start Slut
Grehn Ann-Charlotte Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Ingemarsson Mats Socialdemokraterna Ersättare 2019-12-18 2022-12-31
Lundqvist Mattias Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2019-12-17
Dannberg Håkan Centerpartiet Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Bohlin Christer Liberalerna Ersättare 2019-01-01 2019-09-24
Bellander Irmeli Liberalerna Ersättare 2019-09-25 2020-06-09
Karlsson Martin Kristdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2021-03-02
Fredriksson Eva Kristdemokraterna Ersättare 2021-03-03 2022-12-31
Kjellgren Anders Moderata Samlingspartiet Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Abrahamsson Inger Centerpartiet 1:e vice ordförande 2019-01-01 2022-12-31
Bendiksen Tomas Socialdemokraterna Ordförande 2019-01-01 2022-12-31
Arvidsson Mattias Liberalerna Ersättare 2020-06-10 2022-12-31
Källén Annika Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Jansson Roger Socialdemokraterna Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Myhrberg Mikael Sverigedemokraterna Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Näslund Tomas Socialdemokraterna Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Holmgren Lars O Lokalpartiet Boa 2:e vice ordförande 2019-01-01 2022-12-31
Lindgren Christer Sverigedemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Holmkvist Mikael Moderata Samlingspartiet Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Strandborg Marie-Louise Centerpartiet Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Holmberg Jan Moderata Samlingspartiet Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Jansson Peter Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Start Slut
Lundgren Harri Socialdemokraterna Ledamot 2015-01-01 2018-12-31
Hedén Kurt Socialdemokraterna Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Adén Ingemar Lokalpartiet Boa Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Dannberg Håkan Centerpartiet Ledamot 2015-01-01 2018-12-31
Woxdal Pihl Kristina Socialdemokraterna Ersättare 2015-01-01 2016-04-26
Holmkvist Mikael Moderata Samlingspartiet Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Näslund Tomas Socialdemokraterna Ledamot 2017-04-25 2018-12-31
Lundh Ylva Miljöpartiet Ledamot 2015-01-01 2018-12-31
Frisk Anna Socialdemokraterna Ersättare 2017-04-25 2018-12-31
Ohlström Thomas Socialdemokraterna Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Schnell Caroline Socialdemokraterna Ledamot 2015-01-01 2017-04-25
Näslund Tomas Socialdemokraterna Ersättare 2016-09-27 2017-04-24
Abrahamsson Inger Centerpartiet Ledamot 2015-01-01 2018-12-31
Eriksson Lennart Centerpartiet Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Jansson Peter Socialdemokraterna Ledamot 2015-01-01 2018-12-31
Bendiksen Tomas Socialdemokraterna Ordförande 2015-01-01 2018-12-31
Delwall Gunilla Moderata Samlingspartiet Vice ordförande 2015-01-01 2018-12-31
Strandborg Marie-Louise Centerpartiet Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Skönstrand Ingvar Socialdemokraterna Ersättare 2017-04-25 2018-12-31
Myhrberg Thommy Socialdemokraterna Ersättare 2015-01-01 2017-04-25