Östhammars kommuns förtroendevalda

Barn- och utbildningsnämnd

Mandatperiod: 2023-01-01 - 2026-12-31

Barn- och utbildningsnämnden ansvarar för barnomsorg, förskoleklass, grundskola, särskola, gymnasieskola och vuxenutbildning.

Telefon:
0173-860 00

E-post:
barn-o.utb.namnden@osthammar.se

Länkar:
Möten och handlingar
Barn- och utbildningskontoret

Kommande möten (5 st)

Här visas de kommande mötena för Barn- och utbildningsnämnd.

TidpunktPlatsBeskrivning
2024-06-13 Sammanträde. Läs mer.
2024-10-03 Sammanträde. Läs mer.
2024-09-05 Sammanträde. Läs mer.
2024-12-12 Sammanträde. Läs mer.
2024-10-31 Sammanträde. Läs mer.

Uppdragshistorik

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Start Slut
Norén Lennart Socialdemokraterna Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Jansson Fredrik Lokalpartiet Boa Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Grehn Ann-Charlotte Socialdemokraterna Ersättare 2019-04-23 2022-12-31
Ståhl Sabina Kristdemokraterna Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Larsson Stefan Sverigedemokraterna Ledamot 2021-03-03 2022-12-31
Ek Robert Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Kruse Emma Centerpartiet Ledamot 2019-01-01 2020-09-22
Nilsson Josefine Centerpartiet Ordförande 2019-01-01 2022-12-31
Kumlin Jessica Moderata Samlingspartiet 2:e vice ordförande 2022-04-26 2022-12-31
Hägerbaum Marie Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Prim Kajsa Centerpartiet Ledamot 2020-09-23 2022-12-31
Herdin Martin Centerpartiet Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Arvidsson Maria Liberalerna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Larsson Stefan Sverigedemokraterna Ersättare 2019-01-01 2021-03-02
Lindström Christer Moderata Samlingspartiet 2:e vice ordförande 2019-01-01 2022-03-01
Mughrabi Maisoon Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2019-04-23
Eriksson Matts Socialdemokraterna 1:e vice ordförande 2019-01-01 2022-12-31
Leufstadius Melinda Sverigedemokraterna Ledamot 2019-01-01 2021-03-02
Svensson Sven-Olof Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Vakant Sverigedemokraterna Ersättare 2021-03-03 2022-12-31
Uthammar Filip Moderata Samlingspartiet Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Vidén Suzan Socialdemokraterna Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Melin Ulrica Kristdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Start Slut
Svensson Sven-Olof Socialdemokraterna Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Hultgren Sara Socialdemokraterna Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Andersson Jonathan Sverigedemokraterna Ledamot 2016-12-13 2018-12-31
Norén Lennart Socialdemokraterna Ledamot 2015-01-01 2018-12-31
Eriksson Matts Socialdemokraterna Ersättare 2015-06-09 2018-12-31
Karlsson Lotta Centerpartiet Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Johansson Bertil Centerpartiet Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Lamell Roger Socialdemokraterna Ordförande 2015-01-01 2018-12-31
Kruse Emma Centerpartiet Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Bonde Siri Socialdemokraterna Ersättare 2015-01-01 2015-04-21
Nilsson Josefine Centerpartiet Ledamot 2015-01-01 2018-12-31
Söderberg Emil Sverigedemokraterna Ledamot 2015-01-01 2015-09-29
Salmenaho Heléne Sverigedemokraterna Ledamot 2015-09-29 2016-09-27
Eriksson Freddie Miljöpartiet Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Jansson Fredrik Lokalpartiet Boa Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Bellander Irmeli Liberalerna Ledamot 2015-01-01 2018-12-31
Lindström Christer Moderata Samlingspartiet 2:e vice ordförande 2015-01-01 2018-12-31
Westin Linus Socialdemokraterna Ledamot 2015-01-01 2017-11-14
Ekström Niklas Moderata Samlingspartiet Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Norén Lisa Socialdemokraterna Ledamot 2017-11-14 2018-12-31
Wahlgren Gunnel Centerpartiet Ledamot 2015-01-01 2018-12-31
Grehn Ann-Charlotte Socialdemokraterna Ledamot 2015-01-01 2018-12-31
Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Start Slut
Bohlin - Smed Maria Socialdemokraterna Ersättare 1999-01-01 2002-12-31
Hallbäck Kajsa Socialdemokraterna Ersättare 2007-01-01 2010-02-16
Söderblom Anna-Lena Moderata Samlingspartiet 2:e vice ordförande 2012-06-12 2014-12-31
Schnell Caroline Socialdemokraterna Ersättare 2005-01-01 2010-12-31
Asplunden Katarina Moderata Samlingspartiet Ersättare 2011-01-01 2014-12-31
Lager Maud Socialdemokraterna Ledamot 1999-01-01 2006-12-31
Jansson Gabriela Socialdemokraterna Ersättare 1996-11-19 1998-12-31
Blom Birgitta Moderata Samlingspartiet Ledamot 1994-01-01 1994-11-14
Törneberg Ida Centerpartiet Ersättare 2011-01-01 2014-12-31
Berglund Christine Folkpartiet Ledamot 1994-01-01 1998-12-31
Landberg Eivor Socialdemokraterna Ersättare 1994-01-01 1994-11-14
Owenius Lennart Moderata Samlingspartiet Ersättare 1994-01-01 1994-11-14
Nilsson Josefine Centerpartiet Ledamot 2011-04-12 2014-12-31
Landberg Eivor Socialdemokraterna Ersättare 2003-04-08 2009-09-28
Spangenberg Jacob Centerpartiet Ersättare 2003-01-01 2006-12-31
Johansson Eva-Britt Socialdemokraterna Ersättare 2003-01-01 2003-04-08
Bohlin Christer Folkpartiet Ersättare 1994-01-01 1994-11-14
Grehn Ann-Charlotte Socialdemokraterna Ersättare 2013-04-23 2014-12-31
Eriksson Monica Socialdemokraterna Ersättare 2009-09-29 2010-12-31
Andersson Barbro E Socialdemokraterna 2:e vice ordförande 2007-01-01 2010-12-31
Eklund Björn Centerpartiet Ledamot 1999-01-01 2006-12-31
Johansson Bertil Centerpartiet Ersättare 2009-04-28 2010-12-31
Eriksson Sven Socialdemokraterna Ersättare 1994-11-15 1998-12-31
Lennström Jonas Socialdemokraterna Ersättare 2010-02-16 2010-12-31
Schnell Caroline Socialdemokraterna Ledamot 2011-01-01 2013-04-23
Delwall Gunilla Moderata Samlingspartiet Ersättare 1994-01-01 1997-06-09
Bergström Lennart Centerpartiet Ledamot 2007-01-01 2010-12-31
Hagman Lena Kristdemokraterna Ersättare 2006-03-01 2012-04-17
Mattsson Désirèe Socialdemokraterna Ordförande 2005-01-01 2006-12-31
Nordström Gerd Centerpartiet Ersättare 2012-04-16 2014-12-31
Norén Lennart Socialdemokraterna Ledamot 2013-04-23 2014-12-31
Eskilsson Linda Miljöpartiet Ledamot 2003-01-01 2006-12-31
Öster Krister Socialdemokraterna Ledamot 1999-01-01 2002-04-23
Bodin Anna-Lisa Socialdemokraterna Ersättare 2003-01-01 2010-12-31
Alm Lars Lokalpartiet Boa 1:e vice ordförande 2009-09-29 2010-12-31
Hansson Gunnar Moderata Samlingspartiet Ersättare 1999-01-01 2002-12-31
Johansson Bertil Centerpartiet Ledamot 2011-01-01 2014-12-31
Jansson Gabriela Socialdemokraterna Ersättare 1999-01-01 2002-12-31
Bergström Lennart Centerpartiet Ersättare 2011-01-01 2014-12-31
Eriksson Maria Moderata Samlingspartiet Ersättare 2003-01-01 2008-09-30
Viksten Ove Socialdemokraterna Ordförande 1999-01-01 2002-12-31
Landberg Eivor Socialdemokraterna Ledamot 2009-09-29 2010-12-31
Åström Lena Vänsterpartiet Ersättare 1999-01-01 2002-12-31
Karlsson Thomas Socialdemokraterna Ledamot 2002-06-04 2002-12-31
Mattsson Désirèe Socialdemokraterna Ledamot 1994-11-15 1998-12-31
Mattsson Désirèe Socialdemokraterna Ledamot 2007-01-01 2010-12-31
Sjöblom Håkan Moderata Samlingspartiet Ledamot 2011-01-01 2014-12-31
Mattsson Désirèe Socialdemokraterna Ledamot 1999-01-01 2002-12-31
Molarin Högström Anna Socialdemokraterna Ersättare 2003-01-01 2006-12-31
Lundin Mona Moderata Samlingspartiet Ersättare 2010-02-16 2010-12-31
Elmnert Carina Socialdemokraterna Ersättare 1994-11-15 1996-11-19
Löfberg Sara Centerpartiet Ersättare 1999-01-01 2002-12-31
Norén Lennart Socialdemokraterna Ersättare 1999-01-01 2002-12-31
Mattsson Désirèe Socialdemokraterna Ersättare 1994-01-01 1994-11-14
Muttalib Abdul Vänsterpartiet Ersättare 2003-01-01 2006-04-25
Vakant Socialdemokraterna Ledamot 2010-09-28 2010-12-31
Forsberg Folke Centerpartiet Ledamot 1994-01-01 1998-12-31
Vogeler Zelwi Centerpartiet Vice ordförande 2003-01-01 2006-12-31
Viksten Ove Socialdemokraterna Ordförande 2003-01-01 2004-12-31
Parnemar Björn Socialdemokraterna Vice ordförande 1994-01-01 1994-11-14
Blom Birgitta Moderata Samlingspartiet Ersättare 1994-11-15 1996-09-24
Lamell Roger Socialdemokraterna Ersättare 1999-01-01 2002-12-31
Owenius Lennart Moderata Samlingspartiet Ledamot 1999-01-01 2006-12-31
Viksten Ove Socialdemokraterna Ordförande 1995-12-12 1998-12-31
Andersson Bo Socialdemokraterna Ledamot 2007-01-01 2009-09-29
Vogeler Zelwi Centerpartiet Ledamot 1994-01-01 1998-12-31
Eriksson Kenneth Socialdemokraterna Ersättare 1994-01-01 1998-12-31
Landberg Lisa Centerpartiet Ersättare 2007-01-01 2010-12-31
Carlsson Christina Kristdemokraterna Ledamot 1999-01-01 2002-12-31
Åström Torbjörn Vänsterpartiet Ersättare 1994-01-01 1998-12-31
Wedin Bo Socialdemokraterna Ledamot 1999-01-01 2010-09-28
Öster Krister Socialdemokraterna Ledamot 1994-11-15 1998-12-31
Wahlgren Gunnel Centerpartiet 1:e vice ordförande 2011-01-01 2014-12-31
Adolfsson Ida Socialdemokraterna Ersättare 2011-01-01 2014-12-31
Eriksson Katarina Centerpartiet Ersättare 2007-01-01 2009-02-24
Nilsson Josefine Centerpartiet Ersättare 2011-01-01 2011-04-11
Fallenius Bo Socialdemokraterna Ledamot 1999-01-01 2006-12-31
Karlsson Ulla-Britt Socialdemokraterna Ersättare 1994-01-01 1994-11-14
Viksten Ove Socialdemokraterna Ledamot 1994-01-01 1994-11-14
Westerberg Pontus Centerpartiet Ersättare 1994-11-15 1998-12-31
Vogeler Zelwi Centerpartiet Ledamot 1999-01-01 2002-12-31
Johansson Ann-Britt Socialdemokraterna Ersättare 1994-11-15 1998-12-31
Lager Maud Socialdemokraterna Ledamot 1994-11-15 1998-12-31
Delwall Gunilla Moderata Samlingspartiet Ledamot 1997-06-10 1998-12-31
Svensson Johanna Socialdemokraterna Ersättare 2003-01-01 2006-04-25
Holmgren Eva Socialdemokraterna Ersättare 1994-11-15 1998-12-31
Lamell Roger Socialdemokraterna Ordförande 2011-01-01 2014-12-31
Owenius Lennart Moderata Samlingspartiet 2:e vice ordförande 2011-01-01 2012-06-12
Norén Lennart Socialdemokraterna Ledamot 2005-01-01 2010-12-31
Nyström Maria Kristdemokraterna Ersättare 2012-04-17 2014-12-31
Delwall Gunilla Moderata Samlingspartiet Ledamot 2007-01-01 2010-12-31
Thune Ingrid Socialdemokraterna Ersättare 2006-06-13 2010-12-31
Elmnert Ann-Charlotte Socialdemokraterna Ledamot 1994-01-01 1994-11-14
Berglund Christine Folkpartiet Ledamot 2003-01-01 2010-12-31
Berglund Christine Folkpartiet Ersättare 1999-01-01 2002-12-31
Norén Lennart Socialdemokraterna Ersättare 2011-01-01 2013-04-22
Eskilsson Linda Miljöpartiet Ersättare 2007-01-01 2012-02-13
Jansson Ann-Charlotte Centerpartiet Ledamot 2011-01-01 2011-04-12
Landberg Eivor Socialdemokraterna Ersättare 2011-01-01 2014-12-31
Gullberg Anders Moderata Samlingspartiet Ersättare 1994-01-01 1994-11-14
Andersson Lennart Lokalpartiet Boa 1:e vice ordförande 2007-03-20 2009-09-29
Fallenius Bo Socialdemokraterna Ledamot 1994-01-01 1998-12-31
Nilsson Nina Kristdemokraterna Ersättare 2003-01-01 2006-03-01
Daxberg Sten Lokalpartiet Boa 1:e vice ordförande 2007-01-01 2007-03-20
Sjöborg Mats Folkpartiet Ledamot 2011-01-01 2014-12-31
Dreborg Kerstin Miljöpartiet Ersättare 2012-02-14 2014-12-31
Björn Carolina Socialdemokraterna Ersättare 2006-04-25 2006-12-31
Owenius Lennart Moderata Samlingspartiet Ordförande 2007-01-01 2010-12-31
Börjesson Inger Moderata Samlingspartiet Ersättare 2008-11-11 2010-02-16
Delwall Gunilla Moderata Samlingspartiet Ersättare 1999-01-01 2006-12-31
Karlsson Ola Centerpartiet Ersättare 1994-01-01 1994-11-14
Helén Eva-Lena Centerpartiet Ersättare 1994-01-01 1998-12-31
Dannberg Britt Centerpartiet Ersättare 1994-11-15 1998-12-31
Anders Gisela Miljöpartiet Ersättare 1999-01-01 2002-12-31
Wedin Bo Socialdemokraterna Ledamot 1994-11-15 1998-12-31
Mattsson Désirèe Socialdemokraterna Ledamot 2003-01-01 2004-12-31
Andersson Barbro E Socialdemokraterna Ledamot 2011-01-01 2014-12-31