Östhammars kommuns förtroendevalda

Barn- och utbildningsnämnd

Mandatperiod: 2019-01-01 - 2022-12-31

Barn- och utbildningsnämnden ansvarar för barnomsorg, förskoleklass, grundskola, särskola, gymnasieskola, vuxenutbildning och kulturskola.

Länkar:
Möten och handlingar
Sektor bildning

Kommande möten (6 st)

Här visas de kommande mötena för Barn- och utbildningsnämnd.

TidpunktPlatsBeskrivning
2022-06-02
2022-06-30
2022-09-08
2022-10-06
2022-11-10
2022-12-08

Uppdrag (18 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Eriksson Matts S 1:e vice ordförande 1
Norén Lennart S Ledamot 2
Vidén Suzan S Ledamot 3
Nilsson Josefine C Ordförande 4
Prim Kajsa C Ledamot 5
Kumlin Jessica M 2:e vice ordförande 6
Stål Sabina KD Ledamot 7
Jansson Fredrik BOA Ledamot 8
Larsson Stefan SD Ledamot 9
Svensson Sven-Olof S Ersättare 10
Ek Robert S Ersättare 11
Hägerbaum Marie S Ersättare 12
Herdin Martin C Ersättare 13
Grehn Ann-Charlotte S Ersättare 14
Uthammar Filip M Ersättare 15
Melin Ulrica KD Ersättare 16
Arvidsson Maria L Ersättare 17
Vakant SD Ersättare 18