Östhammars kommuns förtroendevalda

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2018-10-15 - 2022-10-14

Kommunfullmäktige är kommunens "riksdag" och det högst beslutande organet i kommunen och fattar beslut om ärenden som är viktiga för kommunen och sätter mål för kommunens verksamhet.

Länkar:
Möten och handlingar

Kommande möten (3 st)

Här visas de kommande mötena för Kommunfullmäktige.

TidpunktPlatsBeskrivning
2022-10-18 18:00 Biosalongen Storbrunn, Klockstapelsgatan 2 i Östhammar Offentligt möte.
2022-11-08 18:00 Biosalongen Storbrunn, Klockstapelsgatan 2 i Östhammar Offentligt möte.
2022-12-13 18:00 Biosalongen Storbrunn, Klockstapelsgatan 2 i Östhammar Offentligt möte.

Uppdrag (77 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Holmgren Lars O BOA Ledamot 42
Ahlinder Jan-Olof BOA Ledamot 43
Persson Bo SD Ledamot 20
Arvidsson Inger V Ersättare 73
Rudolfsson Erik S Ersättare 53
Ekström Niklas M Ersättare 61
Sevastik Ingeborg V Ledamot 45
Dreborg Kerstin MP Ledamot 49
Strandman Camilla C Ersättare 65
Alpsjö Madelene KD Ledamot 41
Mattsson Désirèe S Ledamot 15
Hallberg Sten MP Ersättare 77
Vakant SD Ledamot 78
Kjellgren Anders M Ersättare 62
Carlström Julia L Ledamot 47
Landberg Lisa C 1:e vice ordförande 37
Persson Sirlis SD Ledamot 22
Lennström Sanne S Ledamot 3
Kruukka Allan M Ledamot 31
Dannberg Håkan C Ledamot 35
Söderblom Anna-Lena M Ledamot 25
Stål Sabina KD Ledamot 39
Näslund Tomas S Ledamot 14
Sabur Mohammad V Ledamot 46
Eriksson Matts S Ledamot 9
Norén Lisa S Ledamot 5
Fredriksson Eva KD Ledamot 40
Sjöberg Fabian M Ledamot 29
Rehn Olle C Ersättare 66
Holmberg Jan M Ledamot 28
Skönstrand Ingvar S Ersättare 55
Holmkvist Mikael M Ersättare 60
Norén Lennart S Ersättare 50
Nilsson Rune L Ersättare 75
Karlsson Elisabeth V Ersättare 72
Göransson Anna BOA Ersättare 71
Bendiksen Tomas S Ledamot 2
Olsson Mats - Ledamot 18
Olsson Olle S Ledamot 16
Spangenberg Jacob C Ledamot 32
Pettersson Sune M Ersättare 63
Persson Lisbeth S Ledamot 8
Nilsson Josefine C Ledamot 38
Abrahamsson Inger C Ledamot 34
Innala Ronny BOA Ersättare 70
Bohlin Christer L Ersättare 74
Lennström Jonas S Ledamot 6
Lindgren Ywonne SD Ledamot 23
Sjöblom Håkan SD Ledamot 21
Jansson Roger S Ersättare 54
Grehn Ann-Charlotte S Ledamot 13
Bellander Irmeli L Ledamot 48
Wahlgren Gunnel C Ersättare 64
Ohlström Thomas S Ersättare 57
Owenius Lennart M 2:e vice ordförande 27
Lundqvist Mattias S Ersättare 56
Asplunden Katarina M Ledamot 30
Runarsson Tommy C Ersättare 67
Bernsten Cecilia C Ledamot 36
Mattsson Örjan S Ledamot 12
Larsson Stefan SD Ledamot 24
Leufstadius Melinda SD Ersättare 58
Alm Bertil C Ledamot 33
Aldal Malin MP Ersättare 76
Lundin Ylva SD Ledamot 19
Olsson Pär-Olof M Ledamot 26
Karjalainen Raili S Ersättare 51
Vidén Suzan S Ledamot 11
Widén-Berggren Margareta S Ledamot 1
Frisk Anna S Ledamot 7
Malmsten Per S Ersättare 52
Muhonen Mika S Ledamot 10
Halvarsson Richard SD Ersättare 59
Lamell Roger S Ordförande 4
Nyström Maria KD Ersättare 68
Jansson Fredrik BOA Ledamot 44
Wahlsten Martin - Ledamot 17